Ciasteczka

Blog

Projektowanie ogrodów

Zabawa z naturalnym światłem

15 Styczeń, 2017

Światło jest jednym z najważniejszych elementów w procesie projektowania ogrodów. Rozmyślając o nim przychodzi nam do głowy oświetlenie ogrodowe a zapominamy często o świetle dziennym. Przykłady opisane poniżej pozwolą Ci zrozumieć jak istotne jest światło dzienne w kształtowaniu krajobrazu. Dzięki niemu stworzysz niepowtarzalną i oryginalną przestrzeń w swoim ogrodzie.
Oto kilka przykładów elementów, z którymi możesz pracować, aby uzyskać różne efekty świetlne:

ROŚLINY O CIEKAWYM POKROJU

Wybierz roślinę z ciekawym pokrojem taką jak np. sumak octowiec Rhus typhina, posadź ją blisko ściany, ogrodzenia lub domu (nie za blisko), tak, aby jego cień pokrywał pustą przestrzeń. Na Twojej ścianie utworzy się niepowtarzalny i zależny od wysokości słońca wzór, a podczas wiatru dodatkowo będzie animowany.

Inne drzewa o ciekawym pokroju, które rosną w naszym klimacie: brzoza brodawkowata ‘Youngii’ Betula pendula, buk pospolity ‘Black Swan’ Fagus sylvatica, wiąz ’Camperdownii’ Ulmus.

Photo by Sutton Suzuki Architects

WODA

Płaska powierzchnia wody tworzy lustrzane odbicia otaczającej jej przestrzeni, drzew i roślin. Dzięki temu przestrzeń wydaje się być większa niż jest w rzeczywistości, nawet, jeżeli płaszczyzna wody nie jest duża. Podczas budowy stawu, basenu lub oczka wodnego, weź pod uwagę rośliny, które je otaczają i które będą odbijały się w źródle wody. Nie musisz posiadać dużej przestrzeni, wystarczy małe oczko wodne lub nawet drobna ozdoba wodna. Te cudowne refleksy wzbogacą Twój ogród o niepowtarzalne widoki.

Photo by -

DREWNIANE OGRODZENIA

Pozostawiając przestrzeń pomiędzy deskami na ogrodzeniu pozwolisz światłu przedostać się prze nie. Będzie to lepsze dla roślin rosnących w pobliżu oraz nada dodatkowy efekt w postaci cienia. Wybieraj różne szerokości desek, aby utworzyć ciekawsze wzory zarówno w ogrodzeniu jak i w rezultacie w cieniu.

Photo by Hufft Projects

PÓŁPRZEZROCZYSTE PANELE

Używając półprzezroczystych paneli czy to szklanych, czy plastikowych, pozwolimy światłu na przejście, zachowując przy tym prywatność przestrzeni. Takie panele wyglądają bardzo dobrze w przestrzeniach ogrodowych, a przechodzące przez nie światło rozmywa przestrzeń za nimi, tworząc różne efekty kolorystyczne. Aby uzyskać barwniejsze efekty wybierz szkło kolorowe lub jego tańszą alternatywę płyty poliwęglanowe lub pleksi.

Photo by Jeffrey Gordon Smith Landscape Architecture

PERGOLE, ZADASZENIA

Tworząc pergolę lub zadaszenie pamiętajmy, że rzuca ona różny cień na Twoją powierzchnię. Oprócz zapewnienia ochrony przed naturalnym światłem może ona nadać ciekawy efekt cienia w postaci różnych wzorów. Oprócz drewna możesz użyć także bambusy lub stal w zależności od stylu domu.

Photo by Mim Design

KRATKI OGRODOWE, BALUSTRADY

Działają podobnie jak pergole czy zadaszenia, rzucając różnego rodzaju cień w zależności od konstrukcji.

Photo by ALTUS Architecture + Design
WRÓĆ
TUIN

Jesteśmy pasjonatami dobrego designu w zewnętrznych przestrzeniach, jak również miłośnikami roślin i natury.