Ciasteczka

Blog

Projektowanie ogrodów

Drewno z recyklingu w ogrodzie

25 Styczeń, 2017

Nikt nie oprze się urokowi wiekowego drewna. Może ono wprowadzić ciepło, nieprzeciętną strukturę i charakter do Twojego ogrodu. Używając drewna z recyklingu wprowadzisz historię do rabat, mebli ogrodowych, ogrodzeń, konstrukcji i nadasz swojej przestrzeni ‘oldschoolowego’ wyglądu.

Photo by EBHCI

Drewno z odzysku, poddawane recyklingowi najprawdopodobniej pochodzi z rozbieranych budynków, takich jak magazyny, stodoły lub fabryki. Wiele z tych starych budynków wypełnione jest szkodliwymi materiałami, także ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób zostało odzyskane drewno.

Zaletą używania takiego drewna w ogrodzie jest to, że jest ono całkowicie suche i często już zaprawione. Koszt takiego drewna waha się w zależności od gatunku drzewa, z którego zostało utworzone, jakości oraz pochodzenia drewna. Najdroższe będzie drewno antyczne, pozyskane ze starych lasów. Czasami bywa jednak, że ktoś oddaje je za darmo.

Photo by Maynard Studios

Jeżeli posiadasz już takie drewno i chcesz je poddać obróbce, warto udać się do dobrego stolarza. Z pewnością taka osoba posiada odpowiednie materiały i wiedzę jak zabezpieczyć nasze odzyskane drewno na długi czas. Jeżeli jednak szukasz takiego drewna i nie wiesz gdzie je znaleźć, możesz odwiedzić sklepy ze starociami, popytać się u stolarza lub gospodarzy większych gospodarstw rolnych (np. z rozbiórki starej stodoły). Jedna z lepszych metod to szukanie takiego drewna na portalach typu - olx.pl, gdzie możesz pozyskać je nawet za darmo lub symboliczną sumę.

Jeżeli zamierzasz sam odnowić takie drewno pamiętaj, aby używać maski i grubych rękawic. Materiały ze starych struktur mogą mieć farby zawierające ołów lub pozostałości azbestu. Drugi problem to liczne, metalowe, często zardzewiałe pozostałości. Pamiętaj, aby starannie je usunąć przed ich obróbką i piłowaniem. Czasami nasza praca z takim drewnem, może być minimalna i wystarczy ją wyczyścić metalową szczotką.

Dlaczego dobrze jest używać takiego drewna? Po pierwsze jesteśmy przyjaźni dla środowiska. Zamiast wyrzucać lub spalić drewno, możemy je przywrócić do życia i ponownie wykorzystać. Po drugie dobrze wkomponowane w przestrzeń sprawi, że Twój ogród będzie niepowtarzalny.

WRÓĆ
TUIN

Jesteśmy pasjonatami dobrego designu w zewnętrznych przestrzeniach, jak również miłośnikami roślin i natury.